Carleton Relays Men

Carleton College

April 20, 2013

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

100 Meter Dash 1 Jake Nelson, So, Minnesota-Duluth -:10.999 H5 1 Mark Emlaw, Fr, Minnesota-Duluth -:10.999 H5 3 Ben Niemann, Sr, Minnesota-Duluth 11.1 H4 4 Garo Anguiano-Sainz, So, Carleton 11.2 H3 4 Ben Nicla, Fr, Carleton 11.2 H3 4 Mike Harley, Sr, Augsburg 11.2 H5 4 Patrick Means, Jr, Saint John's 11.2 H5 8 Patrick O'Neil, Fr, Minnesota-Duluth 11.3 H4 8 Mark Goss, So, Concordia Moorhead 11.3 H4 8 Jack Elsnes, Jr, Saint John's 11.3 H4 11 Dan McGuire, Fr, Concordia Moorhead 11.4 H2 11 Evan McNeil, So, Carleton 11.4 H3 11 Cameron Clause, Jr, Gustavus 11.4 H4 11 Jared Grams, Sr, Minnesota-Duluth 11.4 H5 15 Nick Carlson, So, Gustavus 11.5 H1 15 Ian Reeves, So, Carleton 11.5 H3 15 Philipp Roye, Sr, Saint John's 11.5 H4 18 Andy Heffele, Sr, Minnesota-Duluth 11.7 H1 18 Casey Roberts, Sr, Saint John's 11.7 H3 20 Marc Sizer, Sr, Minnesota-Duluth 11.9 H1 20 Preston Carlisle, So, Carleton 11.9 H2 20 Michael Austin, Sr, Carleton 11.9 H2 20 Ali Salmanpour, So, Augsburg 11.9 H2 20 Alex Ukkelberg, Fr, Saint John's 11.9 H3 25 Stewart Heltemes, Fr, Minnesota-Duluth 12.0 H1 26 Jacob Peterson, Fr, Saint John's 12.1 H2 27 Brooks Zamzow, So, Minnesota-Duluth 12.2 H1 28 Nikolaj Hagen, So, Concordia Moorhead 12.4 H1 0 Hans-Kristof Nelson, Fr, Concordia Moorhead -1.999 H1 0 Aaron Bohlmann, So, Martin Luther -1.999 H2 0 Zach Holmen, Fr, Concordia Moorhead -1.999 H2 0 Tyler Hansen, Fr, Concordia Moorhead -1.999 H2 0 Josh Murrey, Fr, Concordia Moorhead -1.999 H3 0 Holden Olson, So, Minnesota-Duluth -1.999 H3 0 John Gibbs, So, Concordia St Paul -1.999 H4 0 Yasin Williams, So, Saint John's -1.999 H4 0 Simon Erlandson, Sr, Concordia Moorhead -1.999 H5 0 Lekpea Kordah, Jr, Augsburg -1.999 H5
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

200 Meter Dash 1 Dan Guelle, Jr, Minn State Mankato 22.0 H4 2 Fabien Dubbe, So, Augsburg 22.5 H4 3 Ben Vickstrom, So, Concordia Moorhead 22.6 H3 4 Justin Adams, So, Minnesota-Duluth 22.8 H2 4 Garo Anguiano-Sainz, So, Carleton 22.8 H3 6 Chase Grieves, Fr, Augsburg 22.9 H2 6 Dillon Miller, Fr, Augsburg 22.9 H3 6 Patrick Means, Jr, Saint John's 22.9 H4 9 Lekpea Kordah, Jr, Augsburg 23.0 H4 10 Alex Benzegala, Jr, Concordia Moorhead 23.1 H3 11 Philipp Roye, Sr, Saint John's 23.2 H2 12 Jordan Washam, Jr, Carleton 23.3 H2 12 Yasin Williams, So, Saint John's 23.3 H4 14 Nick Carlson, So, Gustavus 23.3 H1 15 Patrick O'Neil, Fr, Minnesota-Duluth 23.7 H2 16 Jared Grams, Sr, Minnesota-Duluth 23.8 H3 17 Dan McGuire, Fr, Concordia Moorhead 23.6 H1 18 Preston Carlisle, So, Carleton 24.5 H2 19 Matt Skow-Anderson, Sr, Concordia Moorhead 24.3 H1 19 Ali Salmanpour, So, Augsburg 24.3 H1 19 Jordan Butler, Sr, Carleton 24.3 H1 22 Ian Reeves, So, Carleton 24.7 H1 23 Matthew Hatzung, Fr, Martin Luther 24.9 H1 0 Danny Badhwa, Jr, Minnesota-Duluth -1.999 H4 0 Phil d'Entremont, So, Minnesota-Duluth -1.999 H4 0 Colin Paustian, Jr, Martin Luther -1.999 H1 0 Luke Gotta, So, Concordia Moorhead -1.999 H2 0 John Gibbs, So, Concordia St Paul -1.999 H3 0 Tylor Erickson, Sr, Saint John's -1.999 H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

400 Meter Dash 1 Kevin Horton, Sr, Saint John's 49.45 H4 2 Jake Lammi, So, Saint John's 50.06 H4 3 Dillon Miller, Fr, Augsburg 50.77 H3 4 Chase Grieves, Fr, Augsburg 50.84 H4 5 Jordan Tradewell, So, Saint John's 50.93 H4 6 Fabien Dubbe, So, Augsburg 51.34 H4 7 Justin Adams, So, Minnesota-Duluth 51.43 H3 8 Alex Benzegala, Jr, Concordia Moorhead 51.83 H3 9 Andrew Million, Sr, Saint John's 52.032 H4 10 John Wildauer, Jr, Martin Luther 52.034 H1 11 Frantz Soiro, Fr, Saint John's 52.96 H3 12 C J. Dale, Sr, Carleton 53.28 H2 13 Nick Zurn, Fr, Saint John's 53.32 H1 14 Chaz Heinz, Jr, Minnesota-Duluth 53.43 H3 15 Eric Gahr, So, Minnesota-Duluth 53.44 H1 16 Prestin Schwichtenberg, So, Gustavus 53.61 H1 17 Jacob Kohl, Fr, Gustavus 54.43 H1 18 Zach Allen, So, Minnesota-Duluth 54.54 H3 19 Jordan Butler, Sr, Carleton 54.64 H2 20 Tommy Olson, Fr, Concordia Moorhead 54.77 H2 21 Isaac Pappenfuss, Fr, Martin Luther 54.84 H1 22 Matt Skow-Anderson, Sr, Concordia Moorhead 55.28 H2 23 Kenny Nindorera, Fr, Concordia Moorhead 60.51 H1 Andrew Dosch, Fr, Concordia Moorhead DNC H1 Brad Johnson, Sr, Concordia Moorhead DNC H2 Jimmy Mireri, So, Concordia St Paul DNC H2 Danny Badhwa, Jr, Minnesota-Duluth DNC H3 Dan Guelle, Jr, Minn State Mankato DNC H4
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

800 Meter Run 1 Thomas Feichtinger, Fr, Saint John's 1:53.6 H4 2 Noah Laack-Veeder, So, Carleton 1:55.9 H4 3 Jack Percival, Fr, Carleton 1:56.0 H4 4 Scott Urban, So, Minnesota-Duluth 1:56.9 H4 5 Chris Mergens, So, Saint John's 1:57.2 H4 5 Kyle Rossow, So, Saint John's 1:57.2 H4 7 Thor Laack-Veeder, So, Carleton 1:57.5 H3 8 Eric Mann, Sr, Saint John's 1:57.6 H3 9 Joe Haase, Fr, Carleton 1:57.8 H3 10 James McLean, Jr, Saint John's 1:58.1 H3 11 Robbie Jenson, Sr, Minnesota-Duluth 1:58.5 H4 12 Nic Rudolph, So, Concordia St Paul 1:59.6 H3 13 Scott Anderson, Sr, Concordia Moorhead 1:59.7 H3 13 John Buckanaga, So, Concordia Moorhead 1:59.7 H3 15 Dan Nielsen, So, Minnesota-Duluth 2:00.2 H3 16 Dan Kroenke, Fr, Minn State Mankato 2:01.3 H3 17 Edward Van Pelt, Jr, Minn State Mankato 2:01.5 H4 18 Alec Trelstad, Fr, Concordia St Paul 2:02.0 H2 19 Oliver Heywood, So, Carleton 2:02.2 H2 19 Luke Lagergren, Jr, Concordia Moorhead 2:02.2 H3 21 Ben Hiskes, Fr, Carleton 2:02.5 H2 22 Arafat Akinlabi, So, Carleton 2:02.6 H2 23 Matt Carlson, So, Gustavus 2:03.4 H2 24 Tanner Fliss, Fr, Carleton 2:03.5 H2 25 Emilio Quintana, Fr, Gustavus 2:03.9 H2 25 Caleb Flack, Fr, Carleton 2:03.9 H2 27 Nicholas Cass, Jr, Concordia St Paul 2:05.0 H4 28 Collin Hager, Sr, Saint John's 2:05.3 H4 29 Benjamin Birner, Jr, Martin Luther 2:06.5 H2 30 Gustav Danielsson, So, Carleton 2:08.9 H1 31 Michael Tolan, Jr, Carleton 2:09.7 H1 32 Eric Sanchez, So, Augsburg 2:11.1 H2 33 Josh Blankenship, Fr, Gustavus 2:12.4 H1 34 Zach Richards, Fr, Augsburg 2:13.2 H1 35 Isaac Pappenfuss, Fr, Martin Luther 2:13.9 H1 36 Carter Gjevre, Fr, Saint John's 2:22.1 H1 37 Jeff Kunkel, Fr, Saint John's 2:32.6 H1 John Wildauer, Jr, Martin Luther DNC H1 Ben Jacobson, Sr, Concordia Moorhead DNC H1 Zach Van Orsdel, So, Gustavus DNC H1 Taylor Lauermann, Fr, Concordia Moorhead DNC H2 Isaac Winters, So, Saint John's DNC H3 Eric Jorgenson, Jr, Gustavus DNC H4
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

1500 Meter Run 1 Ruairi Moynihan, Sr, Saint John's 3:57.29 H3 2 Cole Toepfer, Jr, Minnesota-Duluth 3:58.86 H3 3 Hart Hornor, Fr, Carleton 4:03.93 H3 4 Jason Coffin, Jr, Minnesota-Duluth 4:05.79 H3 5 Nicholas Cass, Jr, Concordia St Paul 4:06.00 H3 6 Dan Nielsen, So, Minnesota-Duluth 4:08.37 H3 7 Jacob Hoerger, Jr, Carleton 4:08.93 H2 8 Nic Rudolph, So, Concordia St Paul 4:10.17 H2 9 Caleb LeClaire, Fr, Saint John's 4:11.32 H3 10 Brad McConn, Sr, Concordia Moorhead 4:13.25 H3 11 Brendan Gessner, Fr, Minn State Mankato 4:13.76 H3 12 Steven Donahue, So, Saint John's 4:14.34 H3 13 Tanner Davenport, Jr, Gustavus 4:14.68 H2 14 Michael Kuhlman, Sr, Saint John's 4:15.46 H2 15 Josh Campbell, Sr, Carleton 4:15.92 H2 16 James Alpers, Jr, Saint John's 4:16.77 H2 17 Alexander Schoneberger, So, Minn State Mankato 4:16.92 H3 18 Grey Davis, Fr, Martin Luther 4:17.06 H1 19 Brian Spisiak, Sr, Carleton 4:17.41 H2 20 Dustin Johantgen, Fr, Minnesota-Duluth 4:18.76 H2 21 Aaron Hirsh, Sr, Carleton 4:19.11 H2 22 Connor Jackson, So, Carleton 4:22.17 H2 23 Andy Hardt, Sr, Carleton 4:22.46 H2 24 Adam Lund, Sr, Gustavus 4:25.20 H2 25 Scott Dick, Jr, Saint John's 4:26.39 H2 26 Benjamin Birner, Jr, Martin Luther 4:31.13 H1 27 Patrick Armstrong, So, Saint John's 4:31.97 H2 28 Zach Richards, Fr, Augsburg 4:32.77 H1 29 Stephen Johnson, Fr, Carleton 4:34.90 H1 30 Eric Sanchez, So, Augsburg 4:37.93 H1 31 Pat Martin, Fr, Saint John's 4:44.32 H1 32 Daniel Gronau, Jr, Gustavus 4:46.82 H1 33 Andy Rothfusz, Jr, Concordia Moorhead 4:55.46 H1 34 Dan Schneck, Jr, Concordia Moorhead 4:59.87 H1 35 Evan McNeil, So, Carleton 5:07.14 H1 36 Mitch Messner, So, Concordia Moorhead 5:12.04 H1 37 Patrick Thornton, Jr, Saint John's 5:35.03 H1 Mitch Zuidema, Fr, Minnesota-Duluth DNC H1 Lukas Pitzl, Fr, Saint John's DNC H1 Mitchell Ergen, So, Saint John's DNC H1 Eric Jorgenson, Jr, Gustavus DNC H2 Thomas Brenberg, Jr, Gustavus DNC H2 Rob Kostick, Sr, Minnesota-Duluth DNC H2 Micheale Tesema, Jr, Augsburg DNC H3 Jonah Barry, Fr, Carleton DNC H3 Ryan Eason, Sr, Minnesota-Duluth DNC H3 Tyler Stevens, Jr, Minnesota-Duluth DNC H3 Josiah Swanson, So, Minn State Mankato DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Ryan Eason, Sr, Minnesota-Duluth 14:56.25 H1 2 Micheale Tesema, Jr, Augsburg 15:02.80 H1 3 Jacob Ball, Sr, Minn State Mankato 15:05.03 H1 4 Marcus Huderle, Jr, Carleton 15:23.11 H1 5 Joseph Renier, Jr, Gustavus 15:26.20 H1 6 Dillon Emo, So, Gustavus 15:41.11 H1 7 Evan Olawsky, Fr, Carleton 16:39.215 H1 7 Joel Johnson, Jr, Minnesota-Duluth 16:39.215 H1 7 Leighton Becher, So, Gustavus 16:39.215 H1 10 Max Tusa, Sr, Saint John's 16:39.86 H1 11 Peter Metzdorff, Fr, Saint John's 16:48.77 H1 12 Isaac Secor, Fr, Saint John's 16:54.17 H1 13 Sam Renier, Fr, Gustavus 17:14.95 H1 14 Ben Levy, So, Carleton 17:16.56 H1 Henry Dobbs, So, Concordia Moorhead DNC H1 Ryan Sederquist, Jr, Concordia Moorhead DNC H1 Brendan Skime, Fr, North Dakota State DNC H1 Martin Joyce, So, North Dakota State DNC H1 Garrett Eklof, Sr, Minn State Mankato DNC H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

4x100 Meter Relay 1 Minnesota-Duluth 43.56 2 Saint John's 43.79 3 Concordia Moorhead 43.92 4 Augsburg 44.25 5 Martin Luther 46.25 Concordia St Paul DNC Carleton DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Saint John's 3:20.06 H1 2 Minnesota-Duluth 3:25.00 H1 3 Concordia Moorhead 3:27.46 H1 4 Martin Luther 3:33.26 H1 5 Carleton 3:35.90 H1 6 Gustavus a 3:38.35 H1 Minn State Mankato DNC H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 Minnesota-Duluth A 7:56.74 H1 2 Carleton 8:09.74 H1 3 Augsburg 8:11.98 H1 4 Minnesota-Duluth B 8:35.39 H1 Minnesota-Duluth C DNC H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

110 Meter Hurdles 1 Zach Pederson, Sr, Concordia St Paul 15.00 H3 2 Tyler Naumowicz, Fr, Concordia St Paul 15.59 H3 3 John Bye, Sr, Concordia Moorhead 15.91 H3 4 Marc Sizer, Sr, Minnesota-Duluth 15.92 H3 5 Derek Rausch, Sr, Saint John's 15.92 H3 6 Andy Heffele, Sr, Minnesota-Duluth 15.98 H3 7 Matt Flotterud, Jr, Gustavus 16.37 H2 8 Mike Harley, Sr, Augsburg 16.59 H3 9 Brooks Zamzow, So, Minnesota-Duluth 16.74 H2 10 Jamie Marrier, So, Concordia Moorhead 16.77 H1 11 Noah Dovre, Fr, Concordia Moorhead 16.94 H2 12 Caleb VandeWege, Jr, Saint John's 17.04 H2 13 Anthony Smith, Fr, Saint John's 17.15 H2 14 Brad Johnson, Sr, Concordia Moorhead 17.23 H1 15 Brandon Hagans, Fr, Carleton 17.25 H1 16 Jacob Peterson, Fr, Saint John's 17.28 H1 17 Justin McMurtry, Fr, Minn State Mankato 17.49 H1 18 Gabe Wright, Fr, Concordia Moorhead 17.69 H2 19 Alex Ukkelberg, Fr, Saint John's 18.72 H1 20 Colin Paustian, Jr, Martin Luther 18.86 H1 Erik Bye, Fr, Concordia Moorhead DNC H1 Ben Niemann, Sr, Minnesota-Duluth DNC H2 Stewart Heltemes, Fr, Minnesota-Duluth DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 Taylor Nauman, Jr, Saint John's 56.54 H3 2 Phil d'Entremont, So, Minnesota-Duluth 56.74 H2 3 Zach Pederson, Sr, Concordia St Paul 57.20 H3 4 Michael Richter, Jr, Saint John's 57.55 H3 5 John Bye, Sr, Concordia Moorhead 58.22 H3 6 Logan Carlson, Sr, Concordia Moorhead 58.52 H2 7 Jeff Fiebelkorn, So, Concordia Moorhead 59.41 H1 8 Michael Austin, Sr, Carleton 59.71 H2 9 Derek Rausch, Sr, Saint John's 60.18 H2 10 Noah Dovre, Fr, Concordia Moorhead 60.27 H1 11 Brandon Hagans, Fr, Carleton 60.77 H2 12 Nikolaj Hagen, So, Concordia Moorhead 61.41 H1 13 Caleb VandeWege, Jr, Saint John's 61.87 H2 14 Jamie Marrier, So, Concordia Moorhead 62.11 H1 15 Anthony Smith, Fr, Saint John's 66.83 H1 Luke Rosenbaum, Fr, Martin Luther DNC H1 Justin McMurtry, Fr, Minn State Mankato DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Tyler Stevens, Jr, Minnesota-Duluth 9:52.54 2 Rob Kostick, Sr, Minnesota-Duluth 9:52.56 3 Duncan Secor, Jr, Saint John's 10:25.97 4 Austin Lick, Fr, Saint John's 10:40.58 5 Tim Peterson, So, Concordia Moorhead 10:42.96 6 Thomas Dierberger, Fr, Saint John's 10:43.15 7 Luke Wittman, Fr, Saint John's 10:43.58 8 Jeremy Welters, So, Saint John's 10:43.83 9 Sam Fransen, Jr, Gustavus 10:53.02 10 Noah Willitz, Jr, Martin Luther 11:05.92 11 Michael Greensten, Fr, Saint John's 11:09.68 12 Anders Culver, Sr, Gustavus 11:10.96 13 Andrew Gilhart, So, Concordia St Paul 11:13.27 14 Michael Collins, Fr, Saint John's 12:20.13 Dan Nielsen, So, Minnesota-Duluth DNC Grady Anderson, So, North Dakota State DNC Willie Versen, Jr, Saint John's DNC Preston Tomlinson, Sr, Gustavus DNC Luke Rosenbaum, Fr, Martin Luther DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Antony Odera, Fr, Concordia St Paul 19-9 3/4 (6.04m)q 2 Josh Murrey, Fr, Concordia Moorhead 19-9 1/2 (6.03m) 3 Pat Spehn, So, Bethel 19-8 (5.99m) 4 Joe Deters, Sr, Minnesota-Duluth 18-7 1/4 (5.67m) 5 Zach Holmen, Fr, Concordia Moorhead 18-7 (5.66m) 6 Jarrod Pfarr, Jr, Martin Luther 17-11 (5.46m) 7 Tuomas Aleksi Moran, Jr, Gustavus 17-6 (5.33m) 8 Soren Bakken-Heck, Fr, Concordia Moorhead 16-3 3/4 (4.97m) 9 Nikolaj Hagen, So, Concordia Moorhead 15-9 1/2 (4.81m) 10 Hans-Kristof Nelson, Fr, Concordia Moorhead 15-4 1/4 (4.68m) John Gibbs, So, Concordia St Paul DNC Round 1, Flight 2 1 Mark Emlaw, Fr, Minnesota-Duluth 21-1 1/4 (6.43m)q 2 Tyler Martin, Sr, Saint John's 20-9 3/4 (6.34m)q 3 Zach Roy, Fr, Saint John's 20-5 1/4 (6.23m)q 4 Nick Anderson, Fr, Concordia Moorhead 20-2 1/4 (6.15m)q 5 Simon Erlandson, Sr, Concordia Moorhead 20-1 3/4 (6.14m)q 6 Ben Niemann, Sr, Minnesota-Duluth 19-11 1/2 (6.08m)q 7 Connor Johnson, So, Concordia Moorhead 19-10 3/4 (6.06m)q 8 Jacob Steinmetz, Sr, Martin Luther 19-9 3/4 (6.04m)q 9 C J. Dale, Sr, Carleton 19-8 1/4 (6.00m) 10 Brooks Zamzow, So, Minnesota-Duluth 19-0 (5.79m) Brad Dana, So, Bethel DNC Final 1 Mark Emlaw, Fr, Minnesota-Duluth 21-1 1/4 (6.43m) 2 Tyler Martin, Sr, Saint John's 20-9 3/4 (6.34m) 3 Zach Roy, Fr, Saint John's 20-5 1/4 (6.23m) 4 Nick Anderson, Fr, Concordia Moorhead 20-2 1/4 (6.15m) 5 Jacob Steinmetz, Sr, Martin Luther 20-1 3/4 (6.14m) 6 Simon Erlandson, Sr, Concordia Moorhead 20-1 3/4 (6.14m) 7 Ben Niemann, Sr, Minnesota-Duluth 19-11 1/2 (6.08m) 8 Connor Johnson, So, Concordia Moorhead 19-10 3/4 (6.06m) 9 Antony Odera, Fr, Concordia St Paul 19-9 3/4 (6.04m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Nick Tinucci, Sr, Saint John's 39-5 (12.01m)q 2 Joe Deters, Sr, Minnesota-Duluth 39-0 1/4 (11.89m)q 3 Gabe Wright, Fr, Concordia Moorhead 38-9 1/2 (11.82m) 4 Jarrod Pfarr, Jr, Martin Luther 37-7 3/4 (11.47m) 5 Jacob Kohl, Fr, Gustavus 37-3 3/4 (11.37m) 6 Soren Bakken-Heck, Fr, Concordia Moorhead 33-4 3/4 (10.18m) Tuomas Aleksi Moran, Jr, Gustavus ND Round 1, Flight 2 1 Khalil Jor'dan, So, Minn State Mankato 44-0 1/2 (13.42m)q 2 Zach Roy, Fr, Saint John's 42-8 (13.00m)q 3 Nick Anderson, Fr, Concordia Moorhead 42-7 (12.98m)q 4 Antony Odera, Fr, Concordia St Paul 41-8 1/2 (12.71m)q 5 Tyler Martin, Sr, Saint John's 40-7 (12.37m)q 6 Matt Wasland, Sr, Bethel 40-5 1/2 (12.33m)q 7 Jacob Steinmetz, Sr, Martin Luther 40-2 3/4 (12.26m)q Final 1 Khalil Jor'dan, So, Minn State Mankato 44-8 (13.61m) 2 Zach Roy, Fr, Saint John's 43-8 1/2 (13.32m) 3 Nick Anderson, Fr, Concordia Moorhead 42-7 (12.98m) 4 Tyler Martin, Sr, Saint John's 41-9 1/4 (12.73m) 5 Antony Odera, Fr, Concordia St Paul 41-8 1/2 (12.71m) 6 Matt Wasland, Sr, Bethel 40-5 1/2 (12.33m) 7 Jacob Steinmetz, Sr, Martin Luther 40-2 3/4 (12.26m) 8 Nick Tinucci, Sr, Saint John's 39-5 (12.01m) 9 Joe Deters, Sr, Minnesota-Duluth 39-0 1/4 (11.89m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Mike Cullen, So, Concordia St Paul 44-6 3/4 (13.58m)q 2 Jesse Scheiterlein, So, Gustavus 41-1 3/4 (12.54m)q 3 Antonio Burks, Fr, Concordia Moorhead 40-3 1/4 (12.27m)q 4 Paul Habermann, Fr, Martin Luther 38-2 3/4 (11.65m)q 5 Casey Derksen, So, Concordia Moorhead 33-8 1/2 (10.27m) 6 C J. Dale, Sr, Carleton 32-6 1/4 (9.91m) 7 Nikolaj Hagen, So, Concordia Moorhead 29-11 1/4 (9.12m) Round 1, Flight 2 1 Nate Thienes, Sr, Concordia St Paul 46-6 3/4 (14.19m)q 2 Brendan Fowl, So, Carleton 39-1 3/4 (11.93m)q 3 Jens Hulden, Fr, Concordia Moorhead 38-10 1/4 (11.84m)q 4 Matt Green, Fr, Augsburg 38-7 1/2 (11.77m)q 5 Erik Bye, Fr, Concordia Moorhead 34-1 1/4 (10.39m)q 6 Seth Zoellner, Fr, Martin Luther 33-10 3/4 (10.33m) 7 Michael Kantor, Fr, Augsburg 33-2 (10.11m) 8 Andrew Campbell, So, Carleton 32-6 1/4 (9.91m) 9 Jiatao Cheng, So, Carleton 32-2 1/4 (9.81m) Final 1 Nate Thienes, Sr, Concordia St Paul 48-1 1/4 (14.66m) 2 Mike Cullen, So, Concordia St Paul 45-11 3/4 (14.01m) 3 Antonio Burks, Fr, Concordia Moorhead 41-6 (12.65m) 4 Jens Hulden, Fr, Concordia Moorhead 41-5 (12.62m) 5 Jesse Scheiterlein, So, Gustavus 41-1 3/4 (12.54m) 6 Matt Green, Fr, Augsburg 40-4 1/4 (12.30m) 7 Brendan Fowl, So, Carleton 39-2 1/2 (11.95m) 8 Paul Habermann, Fr, Martin Luther 38-2 3/4 (11.65m) 9 Erik Bye, Fr, Concordia Moorhead 34-1 1/4 (10.39m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Javelin Throw 1 David Kahat, So, Saint John's 456.12 2 Nathan Knop, Jr, Minnesota-Duluth 180-10 (55.12m) 3 Alex Polk, So, Carleton 159-9 (48.69m) 4 Philip Loescher, Jr, Martin Luther 157-3 (47.92m) 5 Connor Johnson, So, Concordia Moorhead 154-7 (47.12m) 6 Andrew Calascione, Sr, Saint John's 154-6 (47.10m) 7 Luke Gotta, So, Concordia Moorhead 149-9 (45.65m) 8 Brooks Zamzow, So, Minnesota-Duluth 146-10 (44.77m) 9 Alex Ukkelberg, Fr, Saint John's 138-8 (42.27m) 10 Erik Bye, Fr, Concordia Moorhead 129-11 (39.60m) 11 Cody Dallman, Sr, Saint John's 129-10 (39.59m) 12 Cole Young, So, Concordia Moorhead 126-1 (38.43m) 13 Evan Eide, Sr, Concordia Moorhead 123-2 (37.54m) 14 Courtney James, So, Carleton 117-8 (35.87m) 15 Ben Niemann, Sr, Minnesota-Duluth 117-4 (35.77m) 16 Derek Rausch, Sr, Saint John's 116-2 (35.40m) 17 Kyle Gag, Fr, Saint John's 107-4 (32.72m) 18 Seth Zoellner, Fr, Martin Luther 98-1 (29.90m) 19 Nicholas Petoskey, Fr, Martin Luther 81-11 (24.97m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

High Jump 1 Mark Goss, So, Concordia Moorhead 6-4 (1.93m) 1 Brody Ziegler, Fr, Gustavus 6-4 (1.93m) 3 Isaac Tapp, Fr, Gustavus 6-4 (1.93m) 4 Simon Erlandson, Sr, Concordia Moorhead 6-4 (1.93m) 5 Todd Brassow, Fr, Martin Luther 6-4 (1.93m) 6 Gabe Wright, Fr, Concordia Moorhead 6-2 (1.88m) 7 Andy Heffele, Sr, Minnesota-Duluth 6-2 (1.88m) 8 Matt Flotterud, Jr, Gustavus 6-0 (1.83m) 8 Nick Anderson, Fr, Concordia Moorhead 6-0 (1.83m) 10 Eric Gahr, So, Minnesota-Duluth 6-0 (1.83m) 11 Mike Harley, Sr, Augsburg 6-0 (1.83m) 12 Justin Adams, So, Minnesota-Duluth 5-10 (1.78m) 13 Cameron Clause, Jr, Gustavus 5-8 (1.73m) 14 C J. Dale, Sr, Carleton 5-8 (1.73m) 15 Brad Johnson, Sr, Concordia Moorhead 5-6 (1.68m) 16 Nick Carlson, So, Gustavus 5-2 1/4 (1.58m) 17 Hans-Kristof Nelson, Fr, Concordia Moorhead 5-2 1/4 (1.58m) 18 Nikolaj Hagen, So, Concordia Moorhead 5-2 1/4 (1.58m) Nathan Knop, Jr, Minnesota-Duluth DNC Brad Dana, So, Bethel DNC Nick Welshons, So, Saint John's DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Pole Vault 1 Matt Masloski, Sr, Minn State Mankato 15-9 1/4 (4.81m) 2 Bryan Elyea-Wheeler, Fr, Concordia St Paul 14-11 (4.55m) 2 Matt Molde, Sr, Minnesota-Duluth 14-11 (4.55m) 4 Cameron Clause, Jr, Gustavus 13-11 1/4 (4.25m) 4 Josh Murrey, Fr, Concordia Moorhead 13-11 1/4 (4.25m) 4 Levi Bachmeier, Jr, Concordia Moorhead 13-11 1/4 (4.25m) 4 Carl Neumann, Fr, Gustavus 13-11 1/4 (4.25m) 4 Connor Baker, So, Concordia Moorhead 13-11 1/4 (4.25m) 9 Brad Johnson, Sr, Concordia Moorhead 11-11 3/4 (3.65m) 9 Matt Devery, Fr, Saint John's 11-11 3/4 (3.65m) 9 Matt Flotterud, Jr, Gustavus 11-11 3/4 (3.65m) Kelly Davis, Fr, Gustavus NH Tyler Naumowicz, Fr, Concordia St Paul NH Mike Hagley, Jr, Concordia Moorhead DNC Patrick Hayden, Jr, Saint John's NH Evan McNeil, So, Carleton DNC Andrew Fuller, Sr, Minn State Mankato DNC Erik Olson, Sr, Concordia Moorhead NH Dan Novak, Sr, Minn State Mankato DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 110H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, 110 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault 1 Minnesota-Duluth 154.8 2 Saint John's 150.8 3 Concordia Moorhead 96.8 4 Carleton 62.5 5 Concordia St Paul 58.0 6 Augsburg 52.5 7 Gustavus 38.5 8 Minn State Mankato 38.0 9 Martin Luther 25.0 10 Bethel 3.0

Return to home page.